ASTM A335 P91

ASTM A335 P91

ASTM A335 P91 (ASME SA335 P91) je martenzitická tepelně-ocel, konkrétně legovaná ocel s obsahem 9 % chromu-1 % molybdenu-vanadu-niobu. Jedná se o slitinu zpevněnou V-Nb v kategorii 9% chrom-1% molybden-vanad-niob podle normy ASTM A335/ASME SA335, s typickým složením 8,00-9,50% Mo2}Cr.{008% Mo1},{008% 0,18-0,25 % V a 0,06-0,10 % Nb. Je to jeden z nejkvalitnějších materiálů z hlediska pevnosti při vysokých teplotách a celkového výkonu mezi chrom-molybdenovými legovanými oceli. Tento materiál je speciálně navržen pro podmínky ultravysoké teploty a ultravysokého tlaku a je jedním z preferovaných materiálů pro hlavní parní potrubí v ultrasuperkritických elektrárnách a výměnících tepla v aplikacích jaderné energetiky.
Základní charakteristiky ASTM A335 P91 spočívají v dokonalé kombinaci pevnosti při ultra-vysokých-teplotách a vynikající odolnosti proti tečení. Tento druh, založený na P22 (2,25 % Cr-}1 % Mo), dosahuje temperované martenzitické mikrostruktury mikrolegováním vanadu (V) a niobu (Nb) spolu s přísně kontrolovanými procesy tepelného zpracování. Výsledkem je výrazně lepší mez pevnosti při tečení při vysokých{11}}teplotách v rozsahu teplot 550-650 stupňů ve srovnání s tradičními chrommolybdenovými oceli, jako je P11/P22. Při provozních podmínkách 600 stupňů je dovolené napětí u P91 přibližně 1,5 až 2krát větší než u P22, což umožňuje významné snížení tloušťky stěny trubky (asi o 40-50 %), čímž se snižuje hmotnost trubky a tepelné namáhání. V důsledku toho jde o standardní výběr materiálů pro ultrasuperkritické elektrárny a pokročilé projekty jaderné energetiky. Výrobek vyhovuje mezinárodním standardům, jako jsou ASTM A335/ASME SA335, ASTM A213 (odpovídající hadičkám T91) a ASTM A387 (odpovídající destičkám Gr.91).
Klíčové vlastnosti:
P91 je třída s nejvyšší pevností při vysokých-teplotách ze série chrom{3}}molybdenové oceli A335. Díky mikrolegování V-Nb a temperované mikrostruktuře martenzitu dosahuje vynikající pevnosti při tečení za vysokých teplot-. Je to preferovaný materiál pro hlavní parní potrubí v ultra-superkritických elektrárnách (méně než nebo rovno 593 stupňů) a jaderných energetických projektech, což umožňuje snížení tloušťky stěny přibližně o 40–50 %.
Odeslat dotaz
Popis
Technické parametry

Vlastnosti produktů

High-Temperature Oxidation Resistance

Pevnost při ultra{0}}vysoké teplotě a odolnost proti tečení (hlavní výhody)

Hlavní výhoda ASTM A335 P91 spočívá v jeho ultra-vysoké-pevnosti při vysokých teplotách a odolnosti proti tečení. Díky mikro-legování s vanadem (V) a niobem (Nb) spolu s popuštěnou martenzitickou mikrostrukturou vykazuje P91 výrazně lepší mez pevnosti při tečení při vysokých-teplotách ve srovnání s P22 a konvenčními chrom-molybdenovými oceli v rozsahu teplot 550{00}{18}. Při provozních podmínkách 600 stupňů je přípustné namáhání P91 přibližně 1,5-2krát větší než u P22 a jeho odolnost proti tečení je přibližně 3-5krát větší než u P22. To mu umožňuje účinně odolávat pomalé plastické deformaci (tečení) materiálů pod vysokou teplotou a tlakem, což zajišťuje bezpečnost a spolehlivost potrubí při dlouhodobém-provozu při vysokých-teplotách. S minimální pevností v tahu 585 MPa a minimální mezí kluzu 415 MPa-daleko převyšující meze kluzu P22 (Větší nebo rovno 415 MPa / Větší nebo rovné 205 MPa)-P91 umožňuje snížení tloušťky stěny přibližně o 40-50 %, výrazně snižuje vlastní hmotnost potrubí, tepelné namáhání a celkové zatížení.

High-Temperature Corrosion Resistance

Vynikající odolnost proti oxidaci při vysokých-teplotách

9% obsah chrómu v ASTM A335 P91 poskytuje vynikající odolnost proti oxidaci při vysokých-teplotách. V prostředí s vysokou teplotou páry může P91 vytvořit hustou a stabilní vrstvu oxidu Cr₂O3, která účinně odolává vysokoteplotní oxidaci a oxidaci páry. Jeho horní limit oxidační teploty dosahuje 593-620 stupňů , což je výrazně lepší než P22 (méně než nebo rovno 565 stupňům ). Tato vlastnost z něj dělá ideální materiál pro hlavní parní potrubí v ultrasuperkritických elektrárnách (teplota páry větší nebo rovna 593 stupňům).

High Stability

Dobrá obrobitelnost a tvarovatelnost

ASTM A335 P91 vykazuje dobré zpracovatelské vlastnosti za studena i za tepla a může být podroben různým tvářecím procesům, jako je ohýbání za tepla, ohýbání za studena a kování. Je třeba poznamenat, že jelikož P91 má martenzitickou strukturu, jeho tendence k mechanickému zpevnění je vyšší než u feritových/perlitových ocelí (např. P22). Proto se doporučuje zahrnout vhodné mezikroky žíhání během tvářecích procesů. Jeho obrobitelnost je srovnatelná s obrobitelností P22, což umožňuje zpracování konvenčními metodami obrábění. Doporučuje se používat tvrdokovové řezné nástroje.

Good Processability

Přísné požadavky na výkon svařování a na tepelné zpracování-po svařování

ASTM A335 P91 vykazuje dobrou svařitelnost. Díky své martenzitické mikrostruktuře a vysokému obsahu chrómu (9 %) má však silnou tendenci tvrdnout v tepelně-zóně ovlivněné (HAZ) svařování, což klade extrémně přísné požadavky na svařovací procesy a po-tepelné zpracování po svařování (PWHT). Doporučuje se, aby teplota předehřívání před svařováním byla 200-300 stupňů . Po svařování musí být PWHT provedeno zahřátím na 730-780 stupňů, udržováním na teplotě a následným pomalým ochlazením, aby se odstranilo zbytkové napětí při svařování, změkčila se tepelně ovlivněná zóna a zajistila se houževnatost a odolnost svarového spoje proti praskání. Požadavky na proces svařování pro P91 jsou přísnější než pro P22 a doporučuje se, aby tuto operaci provedli zkušení svářeči.

High-Temperature Oxidation Resistance

Vynikající organizační stabilita a dlouhodobá-spolehlivost služeb

ASTM A335 P91 vykazuje dobrou organizační stabilitu při dlouhodobém-provozu při teplotách nižších nebo rovných 593 stupňům . Jeho složení 9 % Cr-1 % Mo-V-Nb účinně zvyšuje pevnost materiálu při tečení při vysokých{11}}teplotách a odolnost proti oxidaci. Temperovaná martenzitová mikrostruktura zajišťuje udržení organizační stability a mechanických vlastností během dlouhodobého provozu při vysokých{15}}teplotách. Po normalizačním a temperovacím (N+T) tepelném zpracování získává P91 rovnoměrnou a jemně temperovanou martenzitovou strukturu, která zaručuje organizační stabilitu a spolehlivost při vysokoteplotních provozních podmínkách.

Technické specifikace

Chemické složení (ASTM A335 / ASME SA335)

 

Živel

Standardní požadavky

Poznámka

C

0.08 - 0.12%

Vyvážení síly a odolnosti

Mn

0.30 - 0.60%

Pevné řešení posílení, zlepšení síly

P

Menší nebo rovno 0,020 %

Škodlivé prvky, přísně kontrolované

S

Menší nebo rovno 0,010 %

Škodlivé prvky, přísně kontrolované

Si

0.20 - 0.50%

Deoxidant, zlepšuje odolnost proti oxidaci při vysokých{0}}teplotách

Cr

8.00 - 9.50%

Základní prvky, které poskytují vynikající-odolnost proti oxidaci při vysokých teplotách a odolnost proti korozi

Mo

0.85 - 1.05%

Základní prvky pro zlepšení-lomové pevnosti při tečení při vysokých teplotách

V

0.18 - 0.25%

Mikrolegovací prvky, precipitační zpevnění, výrazně zlepšují-pevnost při tečení při vysokých teplotách

Nb

0.06 - 0.10%

Mikrolegovací prvky, zjemnění zrna, zlepšují-pevnost a houževnatost při vysokých teplotách

N

0.03 - 0.07%

Pevné zpevnění roztoku pro zlepšení-pevnosti při vysokých teplotách

Al

Menší nebo rovno 0,02 %

Přísná kontrola pro zajištění čistoty

Fe

Zbývající množství (≈ 89 %)

Maticový prvek

Fyzikální vlastnosti

 

Výkon

Číselná hodnota/rozsah

Zkušební podmínky

Hustota

≈ 7,75 g/cm³

Pokojová teplota (20 stupňů)

Bod tání

≈ 1360-1400 stupňů

-

Elektrický odpor

≈ 0.45 μΩ·m

Pokojová teplota

Tepelná vodivost

≈ 32 W/(m·K)

Pokojová teplota

Koeficient tepelné roztažnosti (20-100 stupňů)

≈ 11.0 × 10⁻⁶ /K

-

Modul pružnosti (Youngův modul)

≈ 195 GPa

Pokojová teplota

Poissonův poměr

≈ 0.28

Pokojová teplota

Magnetismus

Feromagnetické

Martenzitická struktura, která je magnetická

Mechanické vlastnosti (normalizované + temperované, typické hodnoty, ASTM A335)

 

Výkon

Typická hodnota

Implementační standardy

Pevnost v tahu

Větší nebo rovno 585 MPa

ASTM A335

Mez kluzu (0,2% offset)

Větší nebo rovno 415 MPa

ASTM A335

Prodloužení (měřicí délka 2 palce/50 mm)

Větší nebo rovno 20 %

ASTM A335

Tvrdost

Menší nebo rovno 250 HB (typická hodnota)

-

Note: The strength level of P91 is significantly higher than that of P22 (≥415 MPa / ≥205 MPa). Its core advantages lie in the ultra-high high-temperature strength and creep resistance brought about by V-Nb micro-alloying and tempered martensite microstructure, which can achieve a wall thickness reduction of approximately 40-50%. For higher temperature grades (>620 stupňů), doporučuje se vybrat P92.

Výkon při vysokých{0}}teplotách

 
 

Udržení pevnosti v tahu při vysoké-teplotě (typická hodnota):

ASTM A335 P91 si zachovává vysokou úroveň pevnosti při zvýšených teplotách a je vhodný pro dlouhodobé-dlouhodobé vysoké{3}}teplotní podmínky až do 593 stupňů nebo nižších:

Teplota

Pevnost v tahu (MPa, přibližně)

Míra udržení výkonu

Pokojová teplota (20 stupňů)

Větší nebo rovno 585

100%

400 stupňů

≈ 520

Větší nebo rovno 89 %

500 stupňů

≈ 480

Větší nebo rovno 82 %

593 stupňů

≈ 400

Větší nebo rovno 68 %

620 stupňů

≈ 350

Větší nebo rovno 60 %

Dlouhodobá-tepelná stabilita a mikrostrukturální stabilita

ASTM A335 P91 vykazuje dobrou mikrostrukturální stabilitu při dlouhodobém-provozu při teplotách nižších nebo rovných 593 stupňům . Mikrostruktura mikrolegování V-Nb a temperovaného martenzitu účinně zvyšuje-pevnost při tečení při vysokých teplotách a odolnost proti oxidaci. Mikrostrukturální stabilita se však snižuje a pevnost při tečení výrazně klesá při dlouhodobém používání-nad 620 stupňů; proto se nedoporučuje pro{10}dlouhodobou službu nad 620 stupňů . Pro vyšší teplotní třídy se doporučuje P92.

Systém tepelného zpracování

Konečný výkon ASTM A335 P91 je vysoce závislý na režimu tepelného zpracování, přičemž společné specifikace jsou následující:

1. Normalizační léčba (normalizace)
Zahřejte na 1040-1065 stupňů, držte po dostatečnou dobu (přibližně 1 hodinu na palec tloušťky stěny), poté ochlaďte vzduchem nebo ventilátorem. Výsledkem je rovnoměrná, jemná martenzitická struktura, která ji připravuje pro následné temperování.

2. Popouštění(temperování)
Zahřejte na 730-780 stupňů, držte po dostatečně dlouhou dobu a poté ochlaďte vzduchem. Tím se odstraní napětí vyvolaná normalizací, získá se temperovaná martenzitická mikrostruktura, optimalizuje se houževnatost a plasticita a dosáhne se konečných provozních vlastností.

3. Úplné žíhání (volitelné)
Zahřejte na 850-900 stupňů, udržujte na teplotě, poté pec ochlaďte na přibližně 650 stupňů a poté vzduchem ochlaďte na pokojovou teplotu. To se používá k eliminaci namáhání při tváření za studena nebo ke zlepšení tvárnosti při tváření za studena.

Pozor:

Teplota tepelného zpracování P91 (normalizace 1040-1065 stupňů) je mnohem vyšší než teplota P22 (900-960 stupňů) a musí být přísně kontrolována.

Tepelné zpracování po svařování (PWHT) musí být provedeno po svařování. Zahrnuje zahřátí na 730-780 stupňů, udržování na teplotě a následné pomalé ochlazování, aby se odstranilo zbytkové napětí při svařování a změkčila se teplem ovlivněná zóna.

Požadavky na proces svařování pro P91 jsou přísnější než pro P22. Doporučuje se přísně kontrolovat příkon svařovacího tepla a teplotu předehřívání (200-300 stupňů).

Teplota a čas tepelného zpracování musí být přísně kontrolovány, aby se zabránilo hrubnutí zrna nebo kolísání výkonu.

Použitelná média

Vysokoteplotní pára-

Hlavní parní potrubí ultra-superkritických/superkritických elektráren (méně než nebo rovno 593 stupňů), sběrače kotlů, přehřívací trubky, přihřívací trubky

Procesní plyny s vysokou-teplotou a-tlakem

Vysokoteplotní a vysokotlaká-potrubí pro chemická zařízení, jako je syntéza čpavku, výroba metanolu a chemická hnojiva

Jaderná elektrárna

Potrubí tepelného výměníku jaderného ostrova, potrubí parního generátoru

Horká voda

Topná síť, topný systém

Teplonosné oleje a tepelné nosiče

Potrubí pro systémy chemického přenosu tepla

Poznámka: ASTM A335 P91 není vhodný pro silně korozivní média, jako jsou silné oxidační kyseliny a chloridy s vysokou-teplotou a vysokou-koncentrací. Jeho horní limit pro odolnost proti oxidaci je přibližně 593-620 stupňů; P92 se doporučuje při překročení této teploty. P91 má vysoké požadavky na svařovací procesy a doporučuje se, aby jej obsluhovali zkušení svářeči.

Steel Plate Processing
Steel Coil Processing
Steel Pipe Processing
Steel Bar Processing
 

ASTM A335 P91 je vhodný pro podmínky ultra-vysoké teploty a vysokého-tlaku v rozmezí od 550 do 593 stupňů. Je to jeden z preferovaných materiálů pro ultra-superkritické elektrárny a projekty jaderné energetiky, doporučený pro použití v následujících oblastech:

 

Aplikační pole

  •  

    Výroba energie z fosilních paliv (základní aplikace)
    ● Hlavní parní potrubí pro ultra-superkritické/superkritické elektrárny (menší nebo rovno 593 stupňů)
    ● Buben kotle, buben přehříváku
    ● Trubky vysokoteplotního přihřívače, vysokoteplotní-trubky přehříváku
    ● Vysokoteplotní parovodní systém-

  •  

    Výroba jaderné energie (hlavní aplikace)
    ● Potrubí tepelného výměníku jaderné elektrárny
    ● Potrubí jaderného ostrovního parního generátoru
    ● Vysokoteplotní a vysokotlaké{1}}procesní potrubí v jaderných elektrárnách

  •  

    Petrochemický
    ● Vysoko-teplotní a vysokotlaká{1}}potrubí pro hydrorafinační/hydrokrakovací jednotky v rafineriích
    ● Procesní potrubí jednotky katalytické reformy
    ● Vysokoteplotní{0}potrubí v jednotkách na krakování etylenu

  •  

    Chemický průmysl a průmysl hnojiv
    ● Vysokoteplotní procesní potrubí pro závody na syntézu amoniaku
    ● Plynovody na reformování závodu na výrobu metanolu
    ● Vysokotlaké-teplotní a{1}}tlakové potrubí v továrnách na hnojiva

  •  

    Vysokoteplotní a vysokotlaké-koncovky potrubí
    ● Vysokoteplotní-kolena, T-kusy a redukce
    ● Kované potrubní fitinky, příruby

Dodávka a přizpůsobení

Nabízíme flexibilní a spolehlivá řešení dodavatelského řetězce, abychom zajistili, že obdržíte trubky z legované oceli ASTM A335 P91, které dokonale odpovídají požadavkům vašeho projektu.
Přizpůsobitelné tvary materiálů
Podporujeme výrobu různých základních i speciálních tvarů dle výkresů nebo specifikací.

Formulář

4
Bezešvé ocelové potrubí
10
Trubka s velkým-průměrem-stěn
6
Trubka z legované oceli

Konvenční rozsah

Vnější průměr: 10.3 - 1067 mm; Tloušťka stěny: 1 - 150 mm

Vnější průměr: 219 - 1067 mm; Tloušťka stěny: 20 - 150 mm

Vnější průměr: 10.3 - 610 mm; Tloušťka stěny: 1 - 50 mm

Možnost přizpůsobení

Bezešvé trubky tažené za tepla-/za studena-, řezání s pevnou-délkou, zkosení, závity na koncích trubek, speciální podmínky tepelného zpracování (normalizace + temperování / žíhání)

Expanze za tepla, řezání s pevnou{0}}délkou, úkosové obrábění, speciální podmínky tepelného zpracování

Přesné trubky tažené za studena-, řezání s pevnou-délkou, speciální povrchová úprava

Proč si vybrat nás? - Spolehlivá inženýrská technologie. Spolehlivé dodání.

V Číně pro vás nejsme jen dodavatelem, ale také důvěryhodným partnerem v oblasti materiálů.

Sample Support & Quick Response

Vertikálně integrovaná výroba

Vlastní 20 000 ㎡ zařízení s 10+ automatizovanými linkami (8,000+ tun/rok). Vlastní-nástrojové a lisovací centrum umožňuje rychlé přizpůsobení a efektivní kontrolu nákladů - bez prostředníků.

Full Traceability

Přísná kontrola kvality v každé fázi

Úplná sledovatelnost napříč klíčovými kontrolními body kontroly kvality v průběhu výroby. 100 % v souladu se standardy ASTM/ASME, EN a GB. Zprávy o zkouškách materiálu jsou k dispozici u každé zásilky.

Professional Logistics & Packaging

Spolehlivé dodávky a exportní balení

10+ let export do Evropy, Severní Ameriky, jihovýchodní Asie a Středního východu s voděodolnou a antikorozní-ochranou v kombinaci s flexibilními možnostmi dopravy zajišťuje bezpečné a včasné-dodání.

Complete Export Documentation

Ověření vzorku před hromadnou výrobou

Poskytujeme bezplatné vzorky pro ověření kvality, což vám umožňuje zadávat hromadné objednávky až po schválení. Přesným měřením rozměrů a transparentní výrobou zajišťujeme konzistenci od vzorku až po hromadnou výrobu.

FAQ

Otázka: Jaké jsou hlavní výhody ASTM A335 P91?

 

Otázka: Jaký je rozdíl mezi ASTM A335 P91 a P22? Jak si mezi nimi vybrat?

 

Otázka: Jaké jsou rozdíly mezi ASTM A335 P91 a P92? Jak si mezi nimi vybrat?

 

Otázka: Jaká je maximální provozní teplota pro ASTM A335 P91?

 

Otázka: Jaký je svařovací výkon ASTM A335 P91?

 

Otázka: Jaká je odolnost proti korozi ASTM A335 P91?

 

 

Populární Tagy: astm a335 p91, Čína výrobci astm a335 p91, dodavatelé, továrna